WaypointGame
 
Waypoint #1279

Wyczółki - Staw Berensewicza

Opis Opis:

        Staw  położony jest w zlewni Potoku Służewieckiego w południowo-wschodniej części zabytkowego zespołu dworsko- ogrodowego  Wyczółki przy ulicy Łączyny. Zasilany jest wodami z Potoku Służewieckiego i jego głównego dopływu – Rowu Grabowskiego. Staw ten składa się dwóch akwenów – dolnego, większego, i górnego, mniejszego. Staw dolny zlokalizowany jest bliżej ulicy Łączyny. W środku stawu górnego znajduje się wyspa, która w przeszłości była połączona z lądem za pomocą mostu, usytuowanego od strony północnej, po którym zachowały się tylko kamienne przyczółki. W centrum wyspy usytuowana jest murowana piwnica z wejściem od strony wschodniej.


        Staw Berensewicza został odbudowany w 2004 roku w celu retencjonowania wód z Potoku Służewieckiego w okresie przejścia fali wezbraniowej oraz odtworzenia historycznej kompozycji zespołu dworsko-ogrodowego Wyczółki.


        Drewniany oszalowany dworek Wyczółki z końca XIX w. jest częścią rezydencji podmiejskiej założonej w 1805 roku, Wyczółki wówczas były własnością kasztelana F. Krotkowskiego. W skład rezydencji wchodził dwór i park angielski o powierzchni 3 ha (Park Wyczółki-Łączyny). Obecnie właścicielem majątku jest osoba prywatna, a dworek zaniedbany popada w coraz większą ruinę. W głębi parku znajduje się jeszcze jeden budynek dworski z 1894 roku, któremu obecny właściciel próbuje przywrócić dawny wygląd.


Na zdjęciu nr 1 zabytkowa kapliczka z rogu ul. Łączyny i Wyczółki (d. Galopu)


źródło:


Ł.Gradowski, Wpływ zbiornika Staw Berensewicza na redukcję fali wezbraniowej Potoku Służewieckiego, Praca magisterska, Wydział Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW, Warszawa 2007.


wikipedia_Wyczółki


Opis Komentarze:
PlayerApurimac (17-01-2010 14:50)
Aktualnie nic oprócz białości w okolicy nie widać, więc trudno ocenić ile dać gwiazdek.
Miałem niesamowitego farta, bo kod leżał 0,5m od słupka na śniegu. Umieściłem go ponownie w szczelinie.
PlayerAdam (16-04-2010 19:47)
Vlepki brak.
Dworek nawet do eksploracji, gdyby nie psy które pilnują terenu. Szkoda terenu.
Playersurf (01-05-2010 17:28)
tak się kończy wtykanie vlepki w szczeliny, zmieniłem vlepkę i położenie. Teraz jest w ziemi przy podstawie postumentu (ze zdjęcia nr 3), od zach. strony, pod cegłą w piersiówce.(dla nietrunkowych - piersiówka to mała buteleczka w sam raz do teatru)
Playerslawek43332 (29-03-2011 19:49)
Piersiówka głęboko zakopana ,ale się dokopałem
Playersurf (29-03-2013 08:40)
Flaszeczka ma się dobrze, kod w stanie idealnym.

jest fotka:

http://photo.bikestats.eu/zdjecie,361415,waypoint-wyczolki-staw-berensewicza.html
Playerarabeska (29-07-2016 14:41)
piersiówka jako strażnik kodu sprawuje się znakomicie

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności