WaypointGame
 
Waypoint #1949

Raszyńska Austeria

UWAGA: waypoint może być nieaktywny!
Opis Opis:

      Przy raszyńskim kościele znajduje się zespół architektoniczny zaprojektowany przez Szymona Bogumiła Zuga w XVIII w. Centralną część tego układu stanowi murowany piętrowy budynek zwany Austerią. Wybudowano go na miejscu wcześniejszej zabudowy, świadczą o tym piwnice, wysunięte poza obrys budynku. Z uwagi na usytuowanie przy trakcie krakowskim, spełniał on przede wszystkim funkcję domu dla podróżnych. W XIX wieku, w budynku mieściły się na parterze: szynk, kuchnia, izba oberżysty, gabinet, sypialnie i pokoje dla służby. Na piętrze znajdowały się dwuizbowe apartamenty, sala bilardowa i taneczna, obszerna jadalnia i pokoje gościnne. W czasie Bitwy Raszyńskiej w 1809 r. znajdowała się tu kwatera Księcia Józefa Poniatowskiego. W latach 30. XX w. pomieszczenia Austerii zmieniły przeznaczenie, miał tu swoją siedzibę urząd gminy, sąd, szkoła, apteka, a na piętrze urządzono pomieszczenia mieszkalne. W latach 1947-67, na piętrze mieściła się Gromadzka Biblioteka Publiczna, a od 1970 r. centrala telefoniczna.


      Po prawej stronie Austerii, bliżej kościoła znajduje się zrujnowana stacja poczty konnej, ulokowana tu przywilejem króla Stanisława Augusta w 1776 r. W latach 1867 - 1930 były tu siedziby urzędu gminy Falenty, oraz sądu 3-ego okręgu w Raszynie, a także komenda policji z aresztem.


      Z lewej strony Austerii , w stronę Alei Krakowskiej ciągnie się parterowy budynek zakończony większym pomieszczeniem o czterospadowym dachu, jest to budynek dawnej karczmy z przylegającymi do niej stajniami.


Z ciekawszych budynków, pomijając kościół (bo to temat na oddzielnego waypointa) położonych przy dawnym Rynku Raszyńskim są jeszcze:


- plebania, po drugiej stronie Alei Krakowskiej. Regulacja traktu krakowskiego w latach 1818-24, przecięła rynek raszyński, oddzielając budynek plebanii, który znalazł się po drugiej stronie traktu. Nad wejściem widnieją daty: 1790 i 1908, pierwsza to rok powstania budynku wg proj. Szymona Bogumiła Zuga, zaś druga to rok przebudowy przez ks. kanonika Kobylińskiego. W ponad 200 letniej historii budynek przechodził różne koleje losu. Do II wojny światowej, jak i obecnie mieszkali w nim kolejni proboszczowie. W czasie okupacji zajął go Wermacht, była tu niemiecka szkoła, urząd i szpital wojskowy.


- budynek d. szkoły (naprzeciwko wejścia do kościoła), wybudowany w latach 1899-1901, niestety gruntownie przebudowany.


- przy kościele budynek wikariatki z 1935 r., przebudowany w latach 80. XX w.


źródło: na podstawie tablic informacyjnych, znajdujących się naprzeciwko kościoła.


więcej zdjęć jest tu: photo.bikestats


Opis Komentarze:
PlayerAdam (02-05-2011 18:07)
O tym, że szosa przecina dawny rynek to nie wiedziałem.
PlayerBaJo (12-09-2017 18:54)
Parapet odłamany, kodu nie ma

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności