WaypointGame
 
Waypoint #1975

[POM] Stawa nabieżnika

Opis Opis:

Gdy byłam mała, konstrukcje w Brzeźnie mnie bardzo intrygowały. Potem wydedukowałam, że to chyba coś ze statkami i nawigacją ma wspólnego, ale o co dokładnie chodzi doczytałam dopiero dziś, po oznaczeniu waypointa ;)

za wiki.brzezno.net:

Nabieżnik - zestaw dwóch znaków nawigacyjnych, w dzień będących widocznymi znakami o charakterystycznym kształcie, w nocy światłami o określonej charakterystyce (kolor, ciągłość lub zsynchronizowana modulacja trwania), z których jedno jest ustawione wyżej (jeśli to możliwe) i dalej, a oba stoją w jednej linii wyznaczając dla statków oś toru wodnego, lub jego krawędź. Nabieżniki służą do oznaczania głównie podejść do portów, trudnych, wąskich przejść, mielizn, wraków ukrytych pod wodą, podziałów administracyjnych.

W Brzeźnie stawy nabieżnika znajdują się przy plaży oraz przy ulicy Gałczyńskiego. Są one elementem infrastruktury zapewniającej dostęp do portu Gdańsk-Port Północny.

Znaki nawigacyjne mają w Brzeźnie długa tradycję. Wiadomo, ze pierwotnie tę rolę pełniły latarnie z umieszczonymi na górze metalowymi zbiornikami z płonącym węglem kamiennym. Pomimo uciążliwości obsługi przez długi czas było to jedyne możliwe rozwiązanie. W 1817 przeprowadzono próby z reflektorami w których źródłem światła były świece, ale ze względu na niską wydajność takiego rozwiązania po dwóch latach pomysł zarzucono decydując się na oświetlenie gazowe.

Opis Komentarze:
PlayerZeely (05-07-2011 23:23)
Już myślałem, że nie znajdę a tu nagle przy ostatnim sprawdzanym rogu ukazał się kod :)
Dobry waypoint :)
Playerorite (24-08-2011 21:52)
dzięki! :)
PlayerBielany (11-02-2018 12:19)
A ja nie znalazłem

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności