WaypointGame
 
Waypoint #1999

[POM] bateria plażowa

UWAGA: waypoint może być nieaktywny!
Opis Opis:

GDAŃSK - BRZEŹNO, Park im. J.J. Haffnera     


      W parku Brzeźnieńskim znajdują się zbudowane w 1896 r. stanowiska Baterii Plażowej (Strandbatterie) dla sześciu dział 210 mm oraz pochodzące z lat 1908-14 betonowe schrony. Stały się one częścią parku po zdemilitaryzowaniu Gdańska na mocy Traktatu Wersalskiego. Na jednym ze schronów w 1925 r. zbudowano pomnik ku czci poległych żołnierzy 17 Pułku Artylerii Pieszej. Miał on formę wysokiej kolumny zwieńczonej złotą kulą i górował nad dzielnicą jeszcze do końca lat 50. XX w. Aby go wysadzić, podłożono tak duży ładunek, że w wyniku wybuchu złota kula przeleciała nad całym parkiem i wylądowała przed jednym z domów na ul. Krasickiego, a odłamki pomnika dolatywały aż do ulicy Walki Młodych (obecnie Młodzieży Polskiej).


      Dziś można oglądać jedynie resztki dawnego pruskiego fortu. Jego część została rozebrana i posłużyła jako materiał budowlany dla kościoła św. Antoniego, część nie przetrwała ciężkich walk w marcu 1945 r., a reszta została wysadzona i zalana wodą już po wojnie.


      W wyniku konkursu przeprowadzonego w 2002 r. w brzeźnieńskich szkołach, Rada Miasta Gdańska nadała parkowi imię Jana Jerzego Haffnera. Jean Georg Haffner był francuskim lekarzem i osobistym medykiem  gubernatora Gdańska, gen. Jeana Rappa. To właśnie za namową Haffnera, w 1808 r. gen. Rapp polecił zbudować w Brzeźnie łazienki do morskich kąpieli, pierwszy taki obiekt w regionie.


źródło: Akademia_Rzygaczy


uwaga: kod jest nietypowy


Opis Komentarze:
Playerorite (20-04-2011 15:22)
Przy takiej pogodzie jak dziś przejażdżka po lesie jest najprzyjemniejszą rzeczą, jaka człowieka może spotkać :)
Playersurf (20-04-2011 15:45)
... i chłodny browarek :)
PlayerBielany (11-02-2018 12:32)
Tylko ślad pozostał

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności