WaypointGame
 
Waypoint #2184

Pyry - kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

WAYPOINT NIEAKTYWNY
Opis Opis:

        Parafia w Pyrach, powstała w 1946 r., została utworzona z części parafii Świętej Katarzyny na Służewie. W miejscu tym już od 1922 r. stała drewniana kaplica pw. św. Antoniego. Jesienią 1944 r., po upadku Powstania Warszawskiego, do Pyr przybył ks. Henryk Kałczyński, podejmując posługę duszpasterską w kaplicy. Od chwili powstania parafii zaczęto gromadzić materiał na budowę kościoła, m.in. ze zburzonej kamienicy rodziców ks. H. Kałczyńskiego, mieszczącej się przy ul. Marszałkowskiej 20.


        Neoromański kościół, nawiązujący stylem do włoskich świątyń, zaprojektował prof. Antoni Jawornicki, z którym współpracował inż. Stanisław Credo, a wnętrze, arch. Czesław Sosnowski. Wybitny architekt prof.  Antoni Jawornicki, absolwent Politechniki Warszawskiej i paryskiej École Speciale d`Architecture, nie doczekał ukończenia budowy kościoła, zmarł w 1950 r. , jest pochowany na pobliskim cmentarzu w Pyrach.


        Budowę fundamentu rozpoczęto 9 listopada 1946 r. Złożono pod nim trzy przedwojenne srebrne monety (dwie pięciozłotówki i dziesięciozłotową z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego). Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Ks. Bp Wacław Majewski w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 1947 r. Akt erekcyjny, zamknięty w mosiężnej łusce pocisku armatniego z II wojny światowej, został zamurowany w filarze z prawej strony koło prezbiterium. W 1951 r. władze komunistyczne bez podania przyczyny zakazały kontynuację budowy. Mimo to świątynię wznoszono dalej. Dla upamiętnienia wznoszenia obiektu sakralnego w okresie Tysiąclecia Chrztu Polski, w ścianie frontowej wyrzeźbiono napis: "966 - 1966 Wierni Bogu Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi Świętemu i Jego Pasterzom" oraz nazwy miejscowości i nazwiska parafian najbardziej zasłużonych w dziele budowy świątyni. Dzwonnica, zaprojektowana przez A. Jawornickiego, z uwagi na restrykcję władz  została dobudowana dopiero w 1971 r. jej realizacja była ekspresowa i trwała tylko 2 miesiące.


źródło: mojursynów


więcej zdjęć na photo.bikestats:  1 , 2


ciekawy artykuł o prof._Antonim_Jawornickim


Opis Komentarze:
Playerarabeska (08-08-2016 19:09)
Kodu nie ma
PlayerBaJo (18-06-2017 20:41)
nie ma vlepki

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności