WaypointGame
 
Waypoint #3331

Gostomia dwór, stawy, łowisko

Opis Opis:

Około 5 kilometrów od Nowego Miasta jest położony odnowiony zespół pałacowy z XIX wieku. Sam obiekt pomimo ,że schowany jest za solidnym ogrodzeniem i szpalerem drzew to jednak jest widoczny z kilku miejsc wzdłuż ogrodzenia. Jednak historia tutejszej siedziby szlacheckiej jest znacznie bogatsza i  sięga do XIV wieku. Nazwa miejscowości pochodzi wprost od rodziny Gostomskich , którzy wieki temu mieli tu swe siedlisko. Potem dwór/pałac w Gostomii należy wiązać z rodem Jackowskich i Grabowskich. Za PRLu pałac stanowił budynek administracyjno-socjalny umiejscowionego na tym terenie PGRybu. Widoczne na niewielkim wzgórzu budynki pełniły funkcje gospodarcze.

Dziś w Gostomii panuje Lech Staniszewski prowadzący tu zarówno gospodarkę rybacką jak i dla wędkarzy łowisko specjalne. Nowi właściciele podnieśli zabytek z ruiny. Już za samo to  niech będą błogosławieni. Okolica  jest interesująca również dla wszystkich podglądaczy ptaków. Z forum birdwatcherów wyczytałem ,że na stawy w Gostomii zalatuje nawet bielik

Kilka fotek sprzed około 40 lat możecie obejrzeć tutaj:

Dwór - fotka z 1975 roku

Zejście do ogrodu - fotka zapewne z tego samego roku

Plenerek z widokiem na stawy, a tu inny widoczek , i jeszcze jedno zobrazowanie

Opis Komentarze:
Playerlec (16-10-2013 16:33)
Zdecydowanie polecam. A przy okazji, czy właściciel pozwolił zrobić fotki bo miałem tam z tym problem?
PlayerBaJo (12-03-2018 09:03)
Kod na żółtym znaku - podwójny zakręt. Pełnych doznań nie było, bo w stawie przy wjeździe do pałacyku nie było wody, ale miejsce bardzo fajne.
Playerteich (13-03-2018 08:01)
Jak to miło ,że po 5 latach kod dalej jest odczytywalny. Przy okazji - most przez Pilicę w Gastomi , po rozbiórce tego wyszogrodzkiego, jest najdłuższym drewnianym w Polsce.

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności