WaypointGame
 
Waypoint #3780

Pałac Janaszów

Opis Opis:
Pałac Janaszów znajduje się przy ulicy Zielnej 49. Został wybudowany w latach 1874-1875 staraniem Jakuba Janasza, wg projektu Jana Heuricha starszego. Architekt wzniósł budowlę w typie paryskich pałaców przyulicznych, która posadowiona została w linii ulicy Zielnej. Dopiero po odbudowie Warszawy ze zniszczeń wojennych pałac stał się budowlą wolnostojącą. Architekturę pałacu wyróżnia wysokie piano nobile przeznaczone na pomieszczenia reprezentacyjne i wyposażone w długi, ciągnący się przez całą szerokość elewacji frontowej, balkon zdobiony piękną, żeliwną kratą. 

Rodzina fundatora wywodziła się ze środowiska wielkiej finansjery warszawskiej, choć miała aspiracje, by stać się rodziną ziemiańską. W roku 1893 po śmierci Jakuba Janasza wdowa po nim oraz ich córki sprzedały pałac hr. Feliksowi i Zofii Czackim. Znamienne dla historii Warszawy, że siedziba przedstawiciela finansjery przechodzi w posiadanie rodziny arystokratycznej. W roku 1894 po śmierci Feliksa Czackiego pałac odziedziczyła wdowa po nim oraz dzieci. W roku 1939 budowlę zakupił Polski Związek Przemysłowców Metalowych. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej pałac funkcjonujący jako kamienica czynszowa odarty był już ze swych pierwotnych wartości artystycznych. Po zakończeniu wojny, z której zabytek wyszedł obronną ręką w pałacu ulokowano biura, co przyczyniło się do destrukcji ocalałych wnętrz. W tym samym czasie, w trakcie remontu elewacji frontowej usunięto z niej zachowany, oryginalny wystrój architektoniczny. 

W latach 1970-73 pałac został poddany gruntownej restauracji i stał się siedzibą dyrekcji naczelnej przedsiębiorstwa Państwowe Pracownie Konserwacji Zabytków. Rekonstrukcji poddany został wystrój architektoniczny elewacji oraz wnętrz (a także ich układ), gdzie wykorzystano wzorniki francuskie z epoki.

Brak zdjęć z powodu odrzucania przez serwis WPG.
Opis Komentarze:
Playersurf (08-02-2018 23:40)
Fotki z pałacem, świeżutkie i te starsze

http://photo.bikestats.eu/tag/palac-janaszow

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności