Archiwum WayPointGame
WaypointGame
 
Waypoint #779

Praska Parowozownia

WAYPOINT NIEAKTYWNY
Opis Opis:
Jest jednym z najstarszych budynków kolejowych w Warszawie. Kiedyś stanowiła miejsce postojowe dla parowozów. Dziś opustoszała i zniszczona czeka na wyburzenie. Mowa o dawnej parowozowni. Została ona zbudowana w 1846. Ściany zostały wykonane z czerwonej cegły. Natomiast konstrukcja dachu została wykonana ze stalowych nitowanych dźwigarów opartych na stalowych słupach. Taka konstrukcja to dziś prawdziwy unikat.
Parowozownia działała do 1947r. Została zamknięta, gdyż jej funkcjonowanie kolidowało z budowaną trasy W-Z. W opuszczonych budynkach kolej urządziły warsztaty naprawcze i magazyny. Po 1999r. obiekty były wynajmowane przez kolej prywatnym firmom na hurtownie. Dwa lata temu zabudowania przejął prywatny właściciel. Niedawno na trenie przylegającym do zabytkowej budowli zostały wycięte wszystkie drzewa. To zapewne oznaka, iż nie wiele zostało czasu do odwiedzenia parowozowni.
Podobno na wieść o wycince wojewódzki konserwator zabytków wszczął procedurę wpisywania do rejestru całego zespołu dawnej parowozowni Warszawa-Wileńska (poza halą – budynki magazynu i biura).
Dogodne wejście do parowozowni funkcjonuje od ulicy Rzeszotarskiej. W ogrodzeniu zostały specjalnie wygięte płaskownik. W trakcie poruszania się po hali parowozowni warto zachować ostrożność, gdyż znajduje się tam wiele potłuczonych butelek i strzykawek. Kod można odnaleźć głowicy stalowego słupa podtrzymującego konstrukcję dachu. Głowica znajduje się na piętrze w pomieszczeniu za tablicą z napisem „Monopol Spirytusowy”(zdjęcie nr 3). Wpisując kod należy uwzględnić małe litery.
Opis Komentarze:
PlayerApurimac (18-04-2009 00:53)
O! Wygląda na ekscytującego waypointa! Ciekawe jakie będą pierwsze wrażenia zwiedzających :)
PlayerRDK lstr (19-04-2009 20:22)
Wrażenia były :) nie zapuściliśmy się niestety głębiej. Gdyż widzieliśmy tam tubylców, którzy k.... i innymi słowami porozumiewali się między sobą. tak więc myk, myk i opuściliśmy teren...
Playermajabiiii (02-05-2009 16:05)
Ja niestety trochę popuściłam w gacie... Kiedy weszłam do środka, zauważyłam na górze dwóch kolesi. Jeden najwyraźniej miał "odlot" :/ Generalnie moje zastrzeżenie, to pierwsze litery z Vlepki: nie są dla zwykłego zjadacza tak oczywiste i łatwe do zapamiętania. Zanim zrobiłam zdjęcie w tym mroku, panowie chyba zaczęli się mocno wkurzać. Jeśli chodzi o miejsce, to świetne, niestety klimatu nie byłam w stanie poczuć :(
PlayerGrzesiek (06-05-2009 08:57)
PlayerGrzesiek (06-05-2009 09:05)
Playerseek&explore (07-05-2009 22:01)
niestety byłem świadkiem tego zajścia :/ ponoć ma być kara dla tego kto zlecił rozbiórkę, naruszył on zabytek, ponoć ma być odbudowana.
Playerzajączek (08-05-2009 18:35)
Niestety waypoint przesała istnieć :-( Szkoda tak ciekawego obiektu.
Playerzajączek (21-05-2009 12:40)
Choć Parowozownia została rozebrana to sprawca ma ją w części odbudować z oryginalnych materiałów

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności