Archiwum WayPointGame
WaypointGame
 
Waypoint #2078

Sanktuarium Matki Bożej Pieczyskiej

WAYPOINT NIEAKTYWNY
Współrzędne Współrzędne:
51.921829, 21.019753
Punkty Wartość:
1
Założyciele Założyciel:
Opublikowano Data publikacji:
15.05.2011 16:16 (seria 1, sezon 4)
Deaktywacja Data deaktywacji:
25.04.2015 20:34
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:

   Sanktuarium Matki Bożej Pieczyskiej


   Parafia Narodzenia NMP w Pieczyskach została erygowana już w 1452 r. Fundatorami kościoła była rodzina Fryczów. Dziedzic dóbr pieczyskich, Adam Frycz i jego dwaj bracia: ks. Mikołaj Frycz, kanonik płocki i ks. Piotr Frycz, proboszcz sochaczewski. Niestety pod k.  XVI w. kościół strawił pożar.


       Następcą drewnianego kościółka była murowana świątynia zbudowana w 1603 r. z fundacji starosty i kasztelana litewskiego, Adama Mniszewskiego. W czasie powstania listopadowego został ograbiony przez Rosjan, wtedy też zaginęły wszystkie dokumenty i księgi parafialne. Kilka lat później w kościele wybuchł pożar, w którym uległo zniszczeniu całe jego wyposażenie. Najwięcej jednak szkód dla budowli kościoła przyniosła powódź z 1904 r., kiedy po długotrwałych ulewach wystąpiły okoliczne strumienie, podmywając jego fundamenty. Ówczesny proboszcz parafii ks. Feliks Sobolewski wraz z Teodorem Pełczyńskim, rejentem z Góry Kalwarii założył Komitet Odbudowy Kościoła. Ofiary na budowę świątyni były zbierane we wszystkich guberniach Królestwa Polskiego


      Przebudowa kościoła wg projektu Wacława Zaremby trwała 4 lata i zakończyła się w 1908 r. Ze starej świątyni z 1603 r. zachowało się tylko prezbiterium wraz z rokokowymi ołtarzami, amboną i chrzcielnicą z XVIII w., a starą zakrystię znajdującą się przy płn. ścianie zamieniono na kaplicę,


     W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej zwanej Pieczyską, malowany na desce na wzór obrazu MB. Częstochowskiej. Obraz doznawał coraz większej czci u miejscowej i okolicznej ludności i po dziś dzień uchodzi za cudowny. Pod czas prac konserwatorskich odkryto na obrazie napis A.D. 1613, ale są przesłanki, żeby datować obraz na wiek XVI.  Przy obrazie MB Pieczyskiej, wisi rdzawy sierp, wg tradycji pozostawiła go tu dziewczyna, która żęła zboże w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Bóg ukarał ją za to, sprawiając, że sierp, którym pracowała przyrósł jej do ręki. Uzdrowiła ją dopiero modlitwa przed obrazem Matki Bożej Pieczyskiej.


     Główny odpust odbywa się w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia. Drugi odpust odbywa się 8 września w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.


źródło: Pieczyska.parafia


Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Z tyłu drogowej tablicy informacyjnej. Zdjęcie nr 3
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Zdobywcy Zdobywcy:
 
Punkty Ocena odwiedzających:
4.33 (głosów: 3)
Komentarze Najnowsze komentarze:
Playerteich (28-08-2013 09:26)
Kartka kodowa mocno uszkodzona,części z kodem brak.
PlayerGewehr 98 (05-06-2011 23:19)
Też byłem parę minut po 11.00. Na asfalcie koło vlepki były świeże ślady z piasku, jak by ktoś dopiero co odjechał rowerem. Musiałem być chwilę po Tobie.
Playerlec (05-06-2011 21:25)
o ile się nie mylę jak jechałem to była msza na 11

Pokaż wszystkie pokaż wszystkie komentarze

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności