WaypointGame
 
Waypoint #2085

Polana Górowa

Współrzędne Współrzędne:
49.546597, 19.305757
Punkty Wartość:
10
Założyciele Założyciel:
Opublikowano Data publikacji:
23.05.2011 17:21 (seria 1, sezon 4)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
Szałas na Polanie Górowej w Beskidzkie Żywieckim służył pierwotnie pasterzom, którzy wypasali na okolicznych halach owce. Ponieważ jednak kultura pasterska w Beskidach Zachodnich stopniowo podupadała groziło mu zapomnienie i zapewne w końcu ruina. Taki los spotkał wiele podobnych obiektów w okolicy. Jednak szałas na Polanie Górowej został w latach osiemdziesiatych minionego stulecia odkryty przez katowickie Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Szybko postanowiono urządzić tam letnią bazę namiotową, która funkcjonuje w tym miejscu do dziś.

Baza namiotowa na Polanie Górowej prowadzona przez SKPB Katowice położona jest w Beskidzie Żywieckim w paśmie Pilska na Hali Górowej, przy zielonym szlaku z Hali Miziowej w stronę Sopotni Wielkiej na południowo-wschodnim stoku Buczynki (1202 m.npm.).Sporych rozmiarów dawna bacówka, obecnie już wyremontowana i odpowiednio urządzona, jest najważniejszym elementem bazy.

Górowa posiada około 60 miejsc noclegowych, w czterch dużych namiotach typu NS oraz w bacówce. Ponadto przy drodze do źródła znajduje się kawałek, w miarę płaskiego, terenu gdzie turyści mogą rozbijać własne namioty. Nocleg w szałasie na dwóch sporych rozmiarów "lotniskach" odbywa się na materacach, a w namiotach dodatkowo na wysokich, komfortowych podestach, na bazie można również wypożyczyć śpiwór lub koc. Do dyspozycji turystów jest świetlica, urządzona w środkowym pomieszczeniu bacówki, z ogólnodostępnym piecem zaś u bazowego można wypożyczyć garnki, sztućce, kubki i wszelki osprzęt kuchenny.

Na Górową możemy dojść z Sopotni Wielkiej szlakiem zielonym w około 1.5 godziny, lub szlakiem żółtym najpierw na przełęcz Przysłopy a stamtąd szlakiem czarnym przez malownicze polany Malorkę i Uszczawne - trasa zajmie niecałe 2 godziny. Niezłym rozwiązaniem jest też wejście od początku czarnym szlakiem z miejscowości Krzyżowa, jednak poczatkowa część tego szlaku jest kiepsko oznakowana i trudna orientacyjnie. Tymi trzema znakowanymi drogami, bez wcześniejszego wchodzenia na

Halę Miziową, dotrzemy wprost do bazy na Górowej. Jednak najpopularniejszy wariant to szlak żółty z Korbielowa, rozpoczynający się obok zajazdu "Smrek", którym dochodzimy na Halę Miziową a stamtąd w około 15 minut szalkiem zielonym schodzącym w kierunku Sopotni Wielkiej osiągamy bazę-razem około 2 godzin. Możliwy jest też skrót wprost ze szlaku żółtego do zielonego z pominięciem Hali Miziowej-po drodze stosowne oznaczenia. Ponadto z Korbielowa mamy jeszcze do wyboru szlak niebieski oraz drugi szlak żółty zaczynający się w okolicy kościoła, które wprowadzają nas na przełęcz Przysłopy, skąd dalej idziemy czarnym szlakiem tak jak z Sopotni.
Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Kod przyczepiony jest na okapie dachu przy wejściu do środkowej części szałasu w dobrze widocznym miejscu. Wskazanym strzałką na zdjęciu nr.3
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności