WaypointGame
 
Waypoint #2220

[POM] Pomnik Ofiar Grudnia 1970 - Śródmieście

Współrzędne Współrzędne:
54.508943, 18.540201
Punkty Wartość:
8
Założyciele Założyciel:
Opublikowano Data publikacji:
29.06.2011 21:00 (seria 2, sezon 4)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
W Gdyni ufundowano dwa pomniki, które symbolizują pamięć o ofiarach strajku z grudnia 1970 roku. Jeden z nich wybudowano przy al. Piłsudskiego, drugi pomnik stoi przy al. Solidarności, nieopodal gdyńskiej stoczni.

Łącznie podczas tragicznych wydarzeń Grudnia ’70 w Gdyni śmierć poniosło aż 18 osób – najwięcej spośród wszystkich miast Wybrzeża, w których w tym czasie doszło do masowych strajków.

Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji była wprowadzona 12 grudnia podwyżka cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. Od 8 grudnia w Ministerstwie Obrony Narodowej i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych rozpoczęto przygotowania w ramach "ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego" a 11 grudnia jednostki MSW zostały postawione w stan pełnej gotowości. 12 grudnia wieczorem za pośrednictwem radia poinformowano społeczeństwo o podwyżkach cen żywności głównych artykułów, średnio o 23%. 13 grudnia komunikaty o podwyżkach cen podała prasa.

Społeczeństwo zareagowało protestem. Zbierano się na wiecach domagając się od władz cofnięcia podwyżki, uregulowania systemu płac i odsunięcia od władzy odpowiedzialnych za podwyżkę.

Władze PZPR  wydały rozkaz użycia broni palnej przeciwko demonstrującym, przy czym strzały po ostrzegawczej salwie w górę zgodnie z rozkazem Gomułki miały być oddawane w nogi. Nastąpiła interwencja 550 czołgów i 700 transporterów opancerzonych. Do walki z demonstrantami ruszyło 5 tysięcy milicjantów i 27 tysięcy żołnierzy, Wybrzeże zostało krwawo spacyfikowane.

W wyniku represji w grudniu 1970 zmarło 41 osób - 1 w Elblągu, 6 w Gdańsku, 16 w Szczecinie i 18 w Gdyni. Ranne zostały 1164 osoby. Zatrzymano przeszło 3 tysiące osób.

W wyniku starć oraz wypadków zginęło też kilku funkcjonariuszy MO oraz żołnierzy LWP, a kilkudziesięciu zostało rannych. Zniszczeniu uległo kilkanaście pojazdów wojskowych, w tym transportery BTR i czołgi. Podpalono 17 gmachów (w tym budynki Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku i Szczecinie), rozbito 220 sklepów, podpalono kilkadziesiąt samochodów.

Do wydarzeń Grudnia'70 odwołuje się utwór "Ballada o Janku Wiśniewskim" oraz film Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza". 17 grudnia 1970 roku był czwartek, stąd ten dzień jest określany jako czarny czwartek. Do tego określenia nawiązuje też tytuł filmu "Czarny czwartek", który był kręcony w Trójmieście w miejscach, w których wydarzenia grudniowe rzeczywiście miały miejsce.
Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Pod ławką, w miejscu oznaczonym na zdjęciu
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Zdobywcy Zdobywcy:
 
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności