WaypointGame
 
Waypoint #3213

Nazistowski obóz pracy w Trawnikach

Współrzędne Współrzędne:
51.138445, 22.999148
Punkty Wartość:
10
Założyciele Założyciel:
Opublikowano Data publikacji:
14.07.2013 06:05 (seria 3, sezon 6)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:

Latem 1941 roku Niemcy zorganizowali na terenie cukrowni w Trawnikach obóz przejściowy dla uchodźców. Więziono w nim pojmanych żołnierzy Armii Radzieckiej oraz Polaków, w tym także osoby aresztowane podczas akcji antypartyzanckiej.


Jesienią 1941 roku powstał tu ośrodek szkoleniowy (SS-Ausbildungslager) dla członków formacji pomocniczych SS, pozostający pod komendanturą SS-Hauptsturmführera Karla Streibla. Kierowano do niego jeńców radzieckich, a także folksdojczów z krajów Europy Wschodniej. Były to nierzadko osoby z marginesu społecznego oraz ludzie negatywnie nastawieni wobec komunizmu i Związku Radzieckiego. W zamian za "wolność", jeńcy wyrażali zgodę na współpracę z SS, zasilając Oddziały Wartownicze Pełnomocnika Reichsführera SS i Policji Niemieckiej ds. Utworzenia Baz SS i Policji na Nowych Terenach Wschodnich. Funkcjonariuszy tych oddziałów nazywano: "Hivis", "Askarami", "Trawnikimänner", "czarnymi". Ze względu na wysoki procent służących w nich mieszkańców Ukrainy, nierzadko mówiono o nich także "Ukraińcy". Byli oni wykorzystywani do służby wartowniczej w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych (m. in. na Majdanku, w Bełżcu, Sobiborze), ochrony zakładów, likwidacji gett (m. in. w Warszawie i Lublinie) i zwalczania oddziałów partyzanckich. Odznaczali się okrucieństwem i bezwzględnością w wypełnianiu niemieckich rozkazów. Z drugiej strony wielu z nich wykazywało się niesubordynacją, brakiem dyscypliny, skłonnością do nadużywania alkoholu. Wśród "Hivis" często zdarzały się próby dezercji.


Od marca 1942 roku Trawniki stały się punktem tranzytowym dla setek Żydów wiezionych do obozu zagłady w Bełżcu. Pod koniec marca naziści skoncentrowali w Piaskach około dwóch i pół tysiąca Żydów, pochodzących między innymi z Biskupic, Piask i Trawnik. Wkrótce wywieziono ich do Bełżca. Mniej więcej w tym samym okresie obóz został przekształcony w obóz pracy przymusowej. Przebywali w nim Polacy, Rosjanie, Ukraińcy oraz osoby pochodzenia żydowskiego, deportowane z różnych miejscowości w Polsce, Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Niemiec. Więźniowie byli zmuszani do segregowania mienia zabranego osobom zamordowanym w Bełżcu i Sobiborze. Na terenie obozu w Trawnikach działał zakład przetwórstwa futer, zakłady szczotkarskie. W pobliskiej Dorohuczy funkcjonowały zakłady torfowe. W miarę rozwoju obozu wzniesiono kilkadziesiąt baraków dla więźniów.


Likwidacja obozu w Trawnikach nastąpiła w dniu 3 listopada 1943 roku w ramach akcji "Erntefest". Wczesnym rankiem obóz został otoczony szczelnym kordonem przez przybyłe do Trawnik jednostki SS, po czym przystąpiono do wypędzania Żydów z baraków. Prowadzono ich nad uprzednio wykopane rowy o długości około 150 metrów. Tam SS-mani kazali ofiarom rozbierać się do naga. Następnie rozstrzeliwano ich nad rowami. Strzały i krzyki mordowanych ludzi Niemcy próbowali zagłuszać głośną muzyką. W celu zachowania akcji w tajemnicy, wcześniej mieszkańcom okolicznych domostw nakazano ich opuszczenie. Część z nich jednak pozostała i obserwowała przebieg akcji ze strychów i dachów. Egzekucje nad rowami trwały od rana do popołudnia. Jeszcze przez wiele godzin słychać było strzały w różnych częściach obozu - naziści mordowali ukrywających się. Zwłoki więźniów palono - wielki słup czarnego dymu przez kilka kolejnych dni unosił się nad Trawnikami. Według różnych szacunków w tym dniu w Trawnikach zgładzono od sześciu do dwunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.


Historia tego miejsca została upamiętniona na graffiti widocznym na fotografiach. W maju tego roku mural został zdewastowany przez wandali, o czym można przeczytać na stronach Kuriera Lubelskiego. Graffiti zostało już odnowione.


źródło: Wirtualny Sztetl.
Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Otwór słupa ok. 50m na SE od graffiti.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności