WaypointGame
 
Waypoint #3496

Młyny Richtera

Współrzędne Współrzędne:
53.026419, 18.627486
Punkty Wartość:
9
Założyciele Założyciel:
Opublikowano Data publikacji:
11.11.2015 23:08 (seria 7, sezon 8)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
Jeden z największych na Pomorzu parowych młynów zbożowych, mieszczący się w toruńskiej dzielnicy, Mokre (przy ul. Kościuszki i Dworcowej – dawniej Lindenstrasse), został rozbudowany pod koniec XIX wieku.
Pierwszy obiekt postawił Gustav Regitz, jednak szybko zbankrutował i na części tych gruntów inny toruński przedsiębiorca, Gustav Gerson, pobudował młyn parowy.
Miejsce przez niego zakupione było idealnym pod tego typu inwestycję, ponieważ posiadało rzeczkę, której wody mogły napędzać koło młyńskie i bocznicę kolejową dworca Toruń – Mokre (obecna nazwa Toruń Wschodni).
Nieopodal wyznaczono obszar na skład węgla i stajnie, a od strony ul. Kościuszki wzniesiono dom ogrodowy z budynkiem gospodarczym i stajnią. Z początkiem XX wieku do południowej ściany młyna dostawiono spichlerze, które zaprojektował E. Hoffmann.
Dopiero warszawiak, Leopold Richter, odkupił i rozwinął prace remontowe młynów. W 1941 roku część budynku spłonęła, jego renowacją zajęli się Niemcy. Powstała wówczas charakterystyczna bryła nawiązującą do toruńskiego gotyku.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało otwarte w listopadzie 2013 roku w dawnych Młynach Richtera. Budynki zostały odrestaurowane z pomocą funduszy z UE. Na przestrzeni 5 tys. m², na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sal ekspozycyjne dla dzieci. Głównym rekwizytem i wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35 kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33 metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra. W Młynach Richtera znajduje się również hostels.

Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Cyfry z czerwonej tabliczki hydrantu. Usytuowanie tabliczki na zdjęciach zaznaczone strzałką
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Zdobywcy Zdobywcy:
  • Mishaty +10.00 pkt (02.11.2017 15:17)
 
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności