WaypointGame
 
Waypoint #3770

Matka Boża Hyżneńska

Współrzędne Współrzędne:
49.923277, 22.167556
Punkty Wartość:
10
Założyciele Założyciele:
Opublikowano Data publikacji:
02.12.2017 20:45 (seria 8, sezon 10)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
          Fundatorem pierwszego drewnianego kościoła, który stanął na wzgórzu w Hyżnem, był kasztelan przemyski Stanisław Wapowski, to właśnie do tego kościoła Katarzyna Wapowska podarowała w 1592 roku  łaskami słynący Obraz Matki Bożej. Gdy w 1624 roku Tatarzy dokonali najazdu na te tereny spalili kościół stojący w dolinie natomiast cudownie ocalał kościół stojący na wzgórzu. Ze spalonego kościoła, przechowały się do dnia dzisiejszego najcenniejsze pamiątki: kamienna chrzcielnica z 1529 roku  i dzwon „Jan” z 1619 roku. Oczywiście najcenniejszą relikwią i pamiątką jest Cudowny Obraz Matki Bożej Łaskawej, nazywanej tutaj Matką Bożą Hyżneńską.

          Obecny kościół stojący na wzgórzu został zbudowany w latach 1727-1739 przez miejscowego proboszcza ks. Piotra Antoniego Nawrotowskiego, który  spisał ponad 300 przypadków łask i uzdrowień, po ich zbadaniu władze kościelne w 1747 r. ogłosiły Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem jako „Imago gratiosa” - łaskami słynący. Ponieważ kult Matki Bożej Łaskawej nadal się rozwijał i powiększała się liczba otrzymujących łaski za przyczyną Matki Bożej Hyżneńskiej, biskup Anatol Nowak rozpoczął starania o koronację obrazu i oficjalne uznanie go za cudowny. Stolica Apostolska wydała dekret koronacyjny 13 marca 1932 r

          Kościół był kilkakrotnie gruntownie remontowany. W latach 1912-1913 ówczesny proboszcz ks. Ignacy Łachecki rozbudował i poszerzył istniejącą świątynię, dobudowując dwie boczne nawy.

          Obraz Matki Bożej Łaskawej powstał przed rokiem 1590 i jest dziełem nieznanego malarza,  namalowany jest  techniką olejną na lipowej desce o wymiarach 209 x 119 cm. 
Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Kodem są łacińskie cyfry z tabliczki na krzyżu misyjnym.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności