WaypointGame
 
Waypoint #3772

Diabeł Łańcucki

Współrzędne Współrzędne:
50.068596, 22.232042
Punkty Wartość:
10
Założyciele Założyciele:
Opublikowano Data publikacji:
03.12.2017 10:59 (seria 8, sezon 10)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
           Historia Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza. Za datę lokacji miasta przyjmuje się rok 1349 i wiąże się ją z królem Kazimierzem Wielkim. Łańcut należał kolejno do Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich. Pierwsza siedziba "panów na Łańcucie" usytuowana była na wzgórzu w północnej części miasta.


          W 1629 roku dobra łańcuckie od synów Stanisława Stadnickiego kupił Stanisław Lubomirski. W latach 1629-1641 wybudował zamek z wieżami w narożach, otoczony systemem fortyfikacji bastionowych i podwójną linią wałów obronnych z suchą fosą. Obecny wygląd rezydencja łańcucka zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII wieku przez Stanisława Lubomirskiego Marszałka Wielkiego Koronnego i jego żonę Izabelę z Czartoryskich. 

               Z inicjatywy Elżbiety z Radziwiłłów Potockiej, w latach 1889-1912 zamek gruntownie przebudowano dostosowując go do wymogów współczesności, uwzględniając jednak zachowanie cennych wnętrz z czasów ks. Lubomirskiej. Założono instalację wodociągową, kanalizację, centralne ogrzewanie, przeprowadzano elektryfikację i zainstalowano telefony. Powiększono dwukrotnie powierzchnię parku, wybudowano Stajnie i Powozownię. Zamek otrzymał nową elewację w stylu neorenesansu francuskiego, którą podziwiamy do dnia dzisiejszego.          

          Najbardziej barwną postacią związaną z Łańcutem był Stanisław Diabeł Stadnicki. Stanisław Stadnicki osiedlił się w Łańcucie w 1578 roku, posiadając już dobrze zasłużoną sławę człowieka nie liczącego z prawem. W latach 1573–1575 jego nazwisko trafiło do akt sadowych jako winnego napadu na Przeworsk. Napady, gwałty, wyprawy rabunkowe i morderstwa, których się dopuszczał zyskały mu przezwisko „Diabła Łańcuckiego”. Bandytą na wielka skalę został jednak dopiero w czasie wojny o tron polski pomiędzy Zygmuntem III Wazą i Maksymilianem Habsburgiem. Stadnicki opowiedział się po stronie tego ostatniego a po klęsce pod Byczną w 1588 roku pozbierał niedobitki jego wojska i na ich czele spustoszył województwo krakowskie.  Do największych wyczynów Diabła Łańcuckiego należało zdobycie Lwowa w 1606 roku. Kres tej bandyckiej działalności położył  starosta leżajski Łukasz Opaliński w bitwie pod Tarnawcem. Stadnicki zginął z ręki Tatara Persa, który otrzymał za to nobilitację i nazwisko Macedoński. 
Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Przy płn. bramie, po wejściu po lewej stronie znajdują się dwie tablice z info. dla turystów. Z dolnej tablicy ostatni wyraz przedostatniego wiersza.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności