WaypointGame
 
Waypoint #3792

Pałac Chojnata

Współrzędne Współrzędne:
51.799975, 20.528408
Punkty Wartość:
8
Założyciele Założyciele:
Opublikowano Data publikacji:
05.04.2018 08:07 (seria 12, sezon 10)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
         Na początku XIX w. Wola Chojnata trafiła w posiadanie generała napoleońskiego Stanisława Wojczyńskiego. Generał wraz z żoną, aktorką paryskich teatrów, Seraphine du Chateau postanowił przebudować dawny dwór na reprezentacyjny pałac i ofiarować go swojej wybrance. Jednak francuskiej damie tęskniącej do wielkiego świata, Mazowsze wydawało się zbyt nudne i postanowiła wrócić do Paryża. Rozżalony generał szukając pocieszenia w alkoholu oddał Pałac w dzierżawę, a następnie sprzedał Pałac Wincentemu Rębowskiemu, byłemu kapitanowi wojsk polskich.


          Wincenty Rębowski oddał wieś i pałac w ręce Józefa Wierzbickiego. To właśnie za jego czasów pałac uzyskał dzisiejszą neorenesansową formę, którą możemy podziwiać. Przypuszcza się, że wpływ na projekt przebudowy mieli bracia Marconi, którzy w tym czasie zaprojektowali w Polsce wiele podobnych budowli. W latach międzywojennych ostatnim właścicielem dóbr Wola Chojnata był syn Józefa Wierzbickiego, Mieczysław.


         Po zakończeniu II wojny światowej w budynku działała szkoła podstawowa oraz mieszkania dla nauczycieli. W 1980 r. pałac z parkiem został przejęty przez Uniwersytet Łódzki z zamiarem utworzenia tam Domu Pracy Twórczej oraz ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego. Z uwagi na brak środków finansowych na remont obiektu po czterech latach przeszedł on na własność Szkoły Głównej Planowania i Statystyki.


         W 1995 r. chylący się ku ruinie  Pałac Chojnata stał się własnością Pana Krzysztofa Malareckiego, który poddając go renowacji, przywrócił mu dawną świetność. W pałacu jest hotel i restauracja, będąc w pobliżu warto tu wpaść na kawkę.


Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Kodem jest nr zbiornika paliwa (zach. strona pałacu) umieszczony na tabliczce, na słupku widocznym na zdjęciu.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Zdobywcy Zdobywcy:
 
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności