WaypointGame
 
Waypoint #3807

Pałacyk na Winiarach

Współrzędne Współrzędne:
51.788576, 21.204577
Punkty Wartość:
10
Założyciele Założyciele:
Opublikowano Data publikacji:
25.05.2018 17:20 (seria 1, sezon 11)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
            Pałac na Winiarach został wzniesiony około roku 1689 wg projektu Augustyna Locciego dla  podkanclerzego litewskiego i referendarza koronnego Stanisława Antoniego Szczuki.

            W XVIII wieku właścicielem pałacu został  Józef Pułaski, ojciec Kazimierza Pułaskiego. W dniu 4 marca 1747 r. w Winiarach przyszedł na świat Kazimierz Pułaski, późniejszy uczestnik konfederacji barskiej i jeden z przywódców walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

            W 1921 roku pałac zakupił hrabia Wacław Godziemba Dąmbski. Hrabia Dąmbski zamieszkał tu z rodzicami: Michałem i Cecylią z Masłowiczów Dąmbską oraz z bratem Kajetanem Dąmbskim. W tym okresie, we dworze na Winiarach gościło prawdopodobnie wiele znanych osobistości świata kultury i polityki. Byli tu m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, generał Lucjan Żeligowski, generał Bolesław Wieniawa-Długoszewski, generał Stefan Rowecki-Grot.

            Wacław Godziemba Dąmbski był właścicielem majątku do 1946 r. Potem, w wyniku realizacji dekretu o reformie rolnej, pałac wraz z parkiem przeszedł na własność Skarbu Państwa. Po wojnie mieściło się tu Gimnazjum Ogólnokształcące wraz z internatem i mieszkaniami dla nauczycieli.  W latach pięćdziesiątych z inicjatywy PTTK powstało regionalne muzeum.

            W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca tego domu Kazimierza Pułaskiego. W latach 2008 - 2015 przeprowadzono rewitalizację zespołu pałacowo - parkowego współfinansowaną  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całkowita projektu wyniosła ponad 18 mln zł.

            Misją mieszczącego się w pałacu muzeum jest gromadzenie pamiątek związanych z Kazimierzem Pułaskim. Ekspozycję muzealną poświęcono także innym wielkim Polakom związanym ze Stanami Zjednoczonymi - Tadeuszowi Kościuszce, Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi, Ignacemu Paderewskiemu i Helenie Modrzejewskiej. Przy pałacu w 200 rocznicę śmierci gen. Kazimierza Pułaskiego odsłonięto jego pomnik autorstwa rzeźbiarza Kazimierza Danilewicza.

Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Kodem są pierwsze litery czterech ostatnich wierszy z metalowej tabliczki umieszczonej na bocznej ścianie kolumnady w parku pałacowym. Kolumnada na zdjęciu.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
PlayerBaJo (25-05-2018 18:19)
Dorzuciliśmy cała masę fotek z waypointa

https://photo.bikestats.eu/tag/waypointwiniary

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności