Archiwum WayPointGame
WaypointGame
 
Waypoint #1012

[DSK] Kopalnia Węgla Kamiennego

Współrzędne Współrzędne:
50.59036, 16.51412
Punkty Wartość:
10
Założyciele Założyciele:
Opublikowano Data publikacji:
22.07.2009 22:15 (seria 3, sezon 2)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie miała czwartą, najwyższą kategorię zagrożenia. Przez prawie 100 lat jej działania miało tam miejsce blisko tysiąc wyrzutów  skalno - gazowych, które nie raz grzebały pracujących w kopalni górników. Jedna z najstraszniejszych katastrof wydarzyła się 6 lipca 1930 roku, gdy wybuch trujących gazów zabił niemal wszystkich znajdujących się na dole. Na miejscu zginęło 150 osób! Ostatni, śmiercionośny wyrzut pochłonął w 1979 roku 7 istnień.

Warunki pracy w kopalni były równie niebezpieczne, co ciężkie.  Przeciętna wysokość chodnika wynosiła od 80 do 140 cm. Najniższy miał zaledwie 57 centymetrów. Praca odbywała się więc zwykle w 30 stopniowym upale (kopalnia ma prawie 1000 merów głębokości) i na klęczkach. Do lat 50-tych, w kopalni pracowały konie. Na dół zjeżdżały one tylko raz i nigdy już nie wracały na górę. Nawet po śmierci  (przeżywały w kopalni zaledwie ok. 3 lat) zakopywano je w nieużywanych chodnikach. 

Obecnie kopalnię można zwiedzać. Kolejne jej pola były sukcesywnie zamykane w ramach restrukturyzacji przemysłu węglowego. Ostatnie pole "Słupiec" przestało pracować w roku 2000. 

Samo zwiedzanie obiektu jest interesujące i godne polecenia każdemu. Obejmuje przejście jednym z najpłytszych korytarzy (ok 40 metrów pod ziemią), podziemny przejazd autentyczną kolejką do przewozu górników, zajmujący wykład i dla chętnych zwiedzanie przykopalnianego muzeum.

Waypoint umieszczony został w miejscu, które nie będzie wymagało wprawdzie od zdobywającego kupowania biletu, jednak zmusi do niewielkiego wysiłku. Wlepka znajduje się wewnątrz starego budynku maszynowni, gdzie mieściły się urządzenia napędzające windę szybową. Wejście do maszynowni jest niechronione i można się do niej przedostać przechodząc po prostu przez mały mostek na płynącym wzdłuż jej muru strumieniu. Przy zwiedzaniu należy zachować ostrożność, zresztą nie ma potrzeby pchać się zbyt głęboko, bo wlepka znajduje się tuż przy wejściu, które widać, trochę zarośnięte krzakami na zdjęciu nr 1.
Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Kod na zalaminowanej wlepce wetknięty został z lewej strony futryny pierwszych drzwi na lewo od wejścia. Dokładnie miejsce umieszczenia wlepki pokazuje zdjęcie 2.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności