Archiwum WayPointGame
WaypointGame
 
Waypoint #1802

[DS] Katedra św. Jana

Współrzędne Współrzędne:
51.113934, 17.045953
Punkty Wartość:
5
Założyciele Założyciele:
Opublikowano Data publikacji:
10.10.2010 10:10 (seria 6, sezon 3)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:

W 1000 r. Bolesław Chrobry ustanowił Ostrów Tumski siedzibą biskupów. Wkrótce na wyspie stanęła katedra i pierwszy zamek książęcy. Kiedy w XII w książęta śląscy przenieśli się na drugi brzeg Odry, tereny te stały się swoistym państwem kościelnym (na moście stał nawet słup graniczny). Dzisiaj „kościelna wyspa” najpiękniej prezentuje się wieczorami, oświetlona łagodnym światłem gazowych latarni. Tyle Pascal.

Dwie wieże Katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim swoim charakterystycznym kształtem stanowią jedną z wizytówek Wrocławia. Obecna katedra pochodzi z XIV w. (była pierwszą, w pełni gotycką, świątynią na ziemiach polskich), z barokowymi i powojennymi uzupełnieniami. We wnętrzu możemy podziwiać wiele dzieł sztuki sakralnej (i nie tylko); schronienie po wojnie znalazły tu na przykład organy z Hali Stulecia (które w chwili wybudowania - 1912 r. - były największym instrumentem muzycznym na świecie).

Więcej, o samej katedrze można poczytać na przykład na Wikipedii, zaś jej wnętrza w formie panoramicznej udostępnia do obejrzenia Wirtualny Wrocław.
Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Waypoint znajduje się na szczycie wieży, która udostępniona jest turystom (bilet normalny - 4zł). Kodem jest słowo, które można znaleźć nad kratą osłaniającą punkt widokowy, od strony drugiej wieży. Składa się z 4 liter, i jest pseudonimem osoby, która wpisała się na dachu (grozi za to kara 50 zł) w dniu 8.06.2005 r.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Zdobywcy Zdobywcy:
 
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności