Archiwum WayPointGame
WaypointGame
 
Waypoint #3528

Kościół w Szydłowcu

Współrzędne Współrzędne:
51.223147, 20.857571
Punkty Wartość:
8
Założyciele Założyciele:
Opublikowano Data publikacji:
28.05.2016 22:12 (seria 1, sezon 9)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:

   Późnogotycki kościół wzniesiono z miejscowego piaskowca. Bryła kościoła jest przykładem wykorzystania bloków piaskowca szydłowieckiego w sakralnym budownictwie monumentalnym. Ściany są opięte szkarpami, cały kościół obiegają profilowane gzymsy. Świątynia składa się z prezbiterium i prostokątnej nawy. Nawa nie jest sklepiona, posiada strop (obecny pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku, pierwotny znajdował się niżej). Do prezbiterium przylegają od północy gotycka zakrystia i skarbczyk. Od strony południowej do nawy głównej przylega kaplica Najświętszej Marii Panny, wybudowana pierwotnie jako nekropolia Szydłowieckich, a od północy - kaplica św. Stanisława i kruchta. W czasach Radziwiłłów od strony zachodniej, na osi kościoła, dobudowano do głównej nawy nową kruchtę. Wieżyczka z sygnaturką pochodzi z połowy XVII w.

   W wystroju wnętrza dominuje styl renesansowy. W narożu nawy głównej, tuż obok wejścia do kaplicy Najświętszej Marii Panny, znajduje się późnogotycka chrzcielnica z miejscowego piaskowca, ufundowana przez Mikołaja Szydłowieckiego. W prezbiterium na północnej ścianie umieszczony jest przepiękny późnogotycki poliptyk, przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i sceny ewangeliczne, wykonany w 1509 r. w warsztatach krakowskich. Na poliptyku wyobrażeni zostali także członkowie rodziny Szydłowieckich, którzy byli jego fundatorami.

   Prezbiterium sklepione jest gwiaździście. Wykonano je według projektu rozrysowanego na północnej ścianie nawy głównej. Doskonale zachowany naścienny ryt sklepienia jest rzadkością w tej części Europy. W ścianie prezbiterium znajduje się płyta nagrobna Mikołaja Szydłowieckiego z czerwonego marmuru, wykonana w warsztacie Bartolomeo Berecciego - budowniczego kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.  Autorem częściowo zachowanych polichromii w nawie głównej, a także na pierwotnym stropie nawy jest prawdopodobnie sprowadzony z Mogiły przez Mikołaja Szydłowieckiego Stanisław Samostrzelnik.

   W nawie głównej, obok północnego wejścia znajduje się klasycystyczny nagrobek Marii z Gawdzickich Radziwiłłowej. Postać kobieca wsparta na urnie wzorowana jest na rzymskiej kopii greckiej rzeźby Śpiąca Ariadna , obecnie w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie.

Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Tabliczka na krzyżu misyjnym przy kościele. Pierwsze 2 litery i pierwsze 4 cyfry.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Zdobywcy Zdobywcy:
 
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności