Archiwum WayPointGame
WaypointGame
 
Waypoint #3818

Kościółek na Piątkowej Górze

Współrzędne Współrzędne:
49.576132, 19.939713
Punkty Wartość:
10
Założyciele Założyciele:
Opublikowano Data publikacji:
18.07.2018 20:50 (seria 3, sezon 11)
Player Aby zgłosić odwiedziny musisz się zalogować.
Opis Opis:
Świątynia pw. Świętego Krzyża leży przy zakopiance tuż pod szczytem wzniesienia Piątkowa Góra. Jest to budowla jednonawowa o konstrukcji zrębowej, okalają ją soboty, niskie podcienia wsparte na słupach. Dawniej dawały one schronienie wiernym z dalekich okolic, którzy już w sobotę wieczorem gromadzili się wokół kościoła na niedzielne nabożeństwo. Legenda głosi iż zbójcy napadli bogatego kupca na szlaku handlowym łączącym Polskę z Austro-Węgrami, który na ich widok wykrzyknął „Święty Krzyżu, ratuj mnie”, nad jego wozem rzeczywiście ukazał się świetlisty krzyż. Przerażeni tym cudownym zdarzeniem zbójnicy uciekli. Kupiec w akcie wdzięczności za ocalenie miał ufundować w tym miejscu świątynię

Faktycznym fundatorem kościoła w 1757 roku był wojewoda sandomierski Jan Wielopolski. W okresie międzywojennym, a także przez pewien czas podczas okupacji, kościół był pod opieką Krakowskiego Automobilklubu, a od 1965 roku duszpasterstwo prowadzą tutaj księża marianie z pobliskiej parafii w Rdzawce.

W latach 90. kościół poniósł duże straty, w 1991 roku skradziono bezcenne rzeźby św. Jana i Matki Bożej z ołtarza głównego oraz osiemnastowieczne stacje Drogi Krzyżowej, a 2 października 1994 roku został podpalony. Szczęśliwie w trakcie pożaru wracali tędy z ćwiczeń krakowscy strażacy z jedynym wówczas w Polsce trzydziestometrowym wysięgnikiem i przystąpili do gaszenia pożaru, dzięki temu udało się ocalić fragmenty ścian oraz chór kościoła. Odbudowa nadpalonych ścian i dachu kościoła trwała zaledwie trzy miesiące, jednak konserwacja i remont wnętrza przez osiem lat, i dopiero w 2002 roku ks. Kardynał Franciszek Macharski uroczyście dokonał aktu konsekracji.

Odpusty odbywają się w kościele dwa razy w roku, pierwsza niedziela maja w święto Znalezienia Krzyża Świętego i trzecia niedziela września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Poniżej kościoła, po drugiej stronie drogi, 250 metrów w kierunku Chabówki znajduje się źródełko zwane Pocieszną Wodą. Jego woda uważana jest za uzdrawiającą, leczącą szczególnie schorzenia nóg i oczu.

Kilka zdjęć
https://photo.bikestats.eu/tag/piatkowa-gora
Gdzie jest kod? Miejsce ukrycia kodu:
Tuż pod tabliczką "Księża Marianie" na drzwiach wyryte są trzy nazwiska i data. Kodem jest data. Drzwi od strony zakopianki - patrz zdjęcie.
Zdjęcia Zdjęcia:
ZdjęcieZdjęcieZdjęcie
Punkty Ocena odwiedzających:
Brak ocen
Komentarze Najnowsze komentarze:
Nie ma jeszcze komentarzy dotyczących tego waypointa.

Player Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Pomysł: zerozeroseven | Wykonanie: Kemot | O stronie | Polityka prywatności